Ukázka výsadby (C.reginae, střevíčník královnin) : seriál
K našim rostlinám sice přikládáme pokyny k vysazení a pěstování, ale pro bližší představu zde uvádíme pro ilustraci seriál z výsadby druhu Cypripedium reginae (střevíčník královnin). Nejedná se o naši zahradu, ale o zahradu nám dlouho známého skalničkáře. Nicméně sazenice je od nás, výsadbu provedla Ivana a většinu obrázků jsme fotografovali sami.
Výsadba byla 14.10.2009. Kvetoucí rostlina byla fotografována 16.6.2010.
1. Volba umístění
Optimální umístění je jako podsadba stromů (bříza, borovice…) a keřů, pokud možno na severní nebo východní straně. Dopolední a večerní slunce je vhodné, ale musí být chráněny před poledním úpalem.
Zde je místo vhodné, ale není nutné, aby bylo tak zacloněné.
|
2. Kontrola sazenice, velikost místa
Velikost výsadbové jámy se řídí podle velikosti kořenového balu rostliny. Reginae koření poměrně mělce, proto není nutné připravovat jámu nijak hlubokou, pro růst stačí hloubka asi 15–20 cm. Pokud je ale okolní substrát méně kvalitní, je nutno okolí upravit tak, aby rostlina měla vhodné podmínky i pro další růst.
Dlouhé kořeny jsou dobře ohebné a nevadí jim ohnutí, kořeny 10–15 cm dlouhé jsou pevnější a měly by mít ve výsadbové jámě dostatek prostoru.
|
3. Umístění sazenice
Jámu vyplnit substrátem tak, aby po vysazení a dosypání byla špička puku mírně nad povrchem. Při sázení rostlin je nutné kořeny substrátem dobře prosypat, zejména kolem středu, protože jinak hrozí, že se rostlina do substrátu přes zimu příliš zanoří a mohla by být ohrožena přemokřením a tím následně krčkovou plísní.
|
4. Detail puku (většího) po zasypání sustrátem
Správně po zasypání puk vyčnívá pouze několik mm.
|
5. Zamulčování místa výsadby
Rostliny je po výsadbě vhodné mulčovat kompostovanou kůrou ve vrstvě asi 1 cm. Puk by na zimu neměl vyčnívat a měl být dobře chráněn. Vysazené rosliny je na zimu vhodné překrýt chvojím, jako ochranou před přemokřením a případným předčasným probuzením při výkyvech počasí.
V březnu (podle vývoje počasí) je vhodné zimní ochranu odstranit.
|
6. Kdo si počká, ten se dočká (2010)
U druhu Cypripedium reginae se čeká nejdéle, kvetou u nás jako poslední. Podle expozice rostliny od konce května do počátku července. V seriálu budeme u tohoto trsu (není to moc vidět, ale jsou to již dva stvoly i když letos kvetl jenom jeden) pokračovat v dalších letech.
|